Co warto zobaczyć w Polsce?

Bez wątpienia Polska jest krajem pełnym pięknych i wartych obejrzenia miejsc zarówno pod kątem przyrodniczym, historycznym jak i pod kątem ciekawostek i atrakcji turystycznych takich jak wille w polsce. Każde województwo kryje dla zwiedzających tajemnicze historie i widoki, które głęboko zapadną w sercu.

Zacznijmy zwiedzanie od centrum – woj. łódzkie

Z pozoru szare i mogłoby się wydawać mało atrakcyjne woj. łódzkie kryje wiele tajemnic i skarbów wartych obejrzenia. Jednym z nich jest Źródło Objawienia w Kałużach. Z miejscem tym związanych jest wiele historii. Przede wszystkim stanowi ono cel wielu pielgrzymek. Bezsprzecznie wierni są przekonani, iż woda wypływająca ze źródła posiada masę właściwości leczniczych mających wpływ głównie na problemy dermatologiczne.
Najwięcej zwiedzających można tu spotkać w Wielki Piątek. Tego dnia źródło przeżywa prawdziwe oblężenie. W związku z tym pomimo tego, że jest ono bardzo wydajne, chętni do napełniania pojemników ustawiają się już od świtu. Jest to związane z legendami, które głoszą, że w ten dzień woda wykazuje najlepsze działanie.

Samo źródełko znajduje się w środku lasu. Niewątpliwie jednak bez problemu można tam trafić, ponieważ od parkingu prowadzi szeroka droga wraz ze stacjami drogi krzyżowej. W trakcie spaceru uwagę przyciąga między innymi figura św. Floriana. Bez wątpienia dla wiernych ważną rolę odgrywa też figura Matki Bożej znajdująca się w samej dolinie przy źródełku oraz zawieszona na drzewie kapliczka, krzyż, tablice z modlitwą, a także ołtarz.

Woj.łódzkie – wiele tajemnic do odkrycia

Okazuje się, że poza Źródłem Objawienia województwo to kryje masę miejsc wartych zwiedzenia. Wbrew pozorom to bardzo ”zielone” okolice. Są tu między innymi rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i punkty widokowe, z których można podziwiać przepiękne widoki. Do najciekawszych należą: Rezerwat przyrody Węże, Góra św. Genowefy, Żabi Staw, jaskinia Ewy, Granatowe Źródła oraz Spalski Park Krajobrazowy, w którym możemy zwiedzić Spałę, zobaczyć sosnę na szczudłach oraz grotę św. Huberta.
Niewątpliwie wycieczka po woj. łódzkim to także podróż przez liczne ruiny zamków i dworów obronnych. Z pewnością warto się wybrać do Bąkowej Góry, Majkowic, Bolesławca czy Inowłodza. Godne uwagi są też ruiny zamku z basztą widokową w Rawie Mazowieckiej, pałac w Nieborowie i park w Arkadii. Konkludując w planach wycieczki warto uwzględnić też zamki w Oporowie, Besiekierach czy Łęczycy. Łódzkie to skarbnica widoków, ciekawostek historycznych i legend. Podróż po tym województwie dostarcza masę atrakcji i wiedzy. Można wręcz powiedzieć, że jest obowiązkowa.

Atrakcje turystyczne – woj. opolskie

Godną uwagi jest maleńka miejscowość w woj. opolskim o nazwie Rożniątów. Na wzgórzu nieopodal Rożniątowa znajdują się ruiny zamku, z którym wiąże się bardzo ciekawa legenda. Mówi ona, że wzgórze opanował diabeł i do dzisiaj rządzą tam siły nieczyste. Mieszkańcy chcieli wybudować w tym miejscu kościół, jednakże wznoszone codziennie mury, co noc ulegały zniszczeniu.
Diabelskie Ruiny znane też jako Wzgórze Kapliczne mają wysokość 261 m n.p.m. i są pozostałością po kaplicy św. Floriana – patrona strażaków. Dwadzieścia lat później Eufemia Anna von Rudziński zarządziła przebudowę tego miejsca na świątynię, w której miała być udzielana pomoc potrzebującym, dotkniętym powodzią i głodem. Niestety w związku ze śmierci pomysłodawczyni i sponsorki budowa została przerwana. Miejsce popadało w ruinę, aż do 2017 roku, kiedy to przeprowadzono prace konserwatorskie i zabezpieczono budowlę.

Warte obejrzenia w woj. kujawsko-pomorskim

Bezsprzecznie jednym z najciekawszych, polskich miast jest Toruń. Oczywiście najpiękniejszy widok na panoramę miasta z pewnością zapewni nam Wieża Ratuszowa. Jej wysokość do rampy widokowej wynosi 40 metrów. Natomiast wyglądem nawiązuje ona do flandryjskich wież Beffroi. To jedna z najstarszych budowli tego typu w Polsce, a nawet w środkowej i wschodniej Europie. Wybudowana została w 1274 roku, zaś obecny wygląd został utrzymany od roku 1385. Umieszczony na niej zegar, widoczny z czterech stron świata jest drugim, najstarszym w Polsce.Bez wątpienia wieża ta była też symbolem niezależności mieszczańskiej, gdyż posiadała spiczastą iglicę zakończoną koroną. W 1703 roku pożar wywołany szwedzkim bombardowaniem strawił dach i większość wystroju wnętrz. Odbudowy podjęto się dopiero w latach 1722- 1737.
Wieża dostępna jest do zwiedzania przez siedem dni w tygodniu, przez cały rok. Różne są jedynie godziny otwarcia.

O Toruniu słów jeszcze kilka…

Będąc w Toruniu oczywiście obowiązkowo należy zwiedzić Żywe Muzeum Piernika. Ciekawostką jest fakt, że w tym pięknym mieście są aż dwa muzea poświęcone wypiekom, z których słynie miasto. Muzeum Toruńskiego Piernika jest przy ul.Strumykowej 14, natomiast Żywe Muzeum Piernika jest przy ul.Rabiańskiej 7. Oczywiście warto zwiedzić oba miejsca. Ponieważ pierwsze muzeum oferuje tradycyjne zwiedzanie, natomiast drugie proponuje wycieczkę połączoną ze świetną zabawą. Reasumując jedną z ciekawszych atrakcji jest nauka wypiekania pierników pod okiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej. Wypieczone własnoręcznie pierniki można oczywiście zabrać ze sobą.
Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10:00- 18:00. Jednakże, w sezonie turystycznym warto zarezerwować sobie bilety online.

Kolejną atrakcją Torunia jest Muzeum Podróżników Tony’ego Halika które znajduje się na ul. Franciszkańskiej 9/11. Miejsce to odkrywa zwiedzającym skarby pochodzące z podróży słynnych podróżników Elżbiety Dzikowskiej i Tony’ego Halika. Zbiory są naprawdę imponujące. Poza piękną biżuterią świata, można obejrzeć fotografie, mapy, kamery oraz odzież. Muzeum przenosi odwiedzających w dalekie zakątki świata i odkrywa skarby dawnych kultur z różnych miejsc na Ziemi.

Polska Wenecja

Kolejnym ciekawym miejscem wartym obejrzenia w woj. kujawsko-pomorskim jest mała miejscowość o wdzięcznej nazwie Wenecja. W XIV wieku miejscowość znana była pod nazwą Mościska i należała do rodziny Nałęczów. Nazwę miejscowości zmienił Mikołaj Nałęcz po powrocie ze studiów we Włoszech.
Wenecja znajduje się na Szlaku Piastowskim, niedaleko Żnina, pomiędzy Gnieznem a Bydgoszczą. Jedną z największych atrakcji jakie ma do zaoferowania ta nieduża miejscowość jest Muzeum Kolei Wąskotorowej, które jest jednym z największych w Europie. Obejrzeć tu można zarówno parowozy jak i budkę dróżnika, zwrotnice, poczekalnię a nawet żurawia wodnego. Muzeum umożliwia wejście do większości wagonów i lokomotyw. Przy Muzeum Kolei znajdują się też ruiny Zamku Diabła Weneckiego, wzniesionego za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Gdy właścicielem stała się archidiecezja gnieźnieńska, zamek przekształcono w więzienie dla księży.

Atrakcje w woj. kujawsko-pomorskim -”deserek”

Będąc w Wenecji warto “na deser” pozostawić sobie podróż Żnińską Koleją Powiatową. Kursuje ona ze Żnina do Gąsawy i z powrotem przez Biskupin i Wenecję. Ponieważ ma przeznaczenie całkowicie turystyczne, czynna jest tylko w okresie od 1 maja do 30 sierpnia.

Z Wenecji prosto do Biskupina

Ponieważ w bliskim sąsiedztwie Wenecji znajduje się Biskupin warto zajrzeć również tam, zwłaszcza do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Do zwiedzenia jest tutaj cała osada, w której znajdują się zabytki archeologiczne sprzed setek lat.Oczywiście jest też możliwość wypożyczenia audio przewodnika, dzięki któremu możemy chłonąć także wiedzę historyczną o tym fenomenalnym miejscu. W okresie jesienno-zimowym muzeum jest czynne pomiędzy godziną 9:00, a 16:00. Natomiast od kwietnia do października zwiedzać można od 9:00 do 18:00. Muzeum jest zamknięte w dniu 01 stycznia, w Niedzielę Wielkanocną, 01 listopada i 35 grudnia.
W związku z wycieczką po tym ciekawym miejscu bezsprzecznie warto skorzystać z udostępnianego przez muzeum zwiedzania z audio przewodnikiem. Nagranie przedstawia zarówno historię Biskupina, ale też i samego muzeum. Zwiedzanie rozpoczynamy od Osady Neolitycznej, przez osadę pierwszych rolników do Przystani Diabła Weneckiego, gdzie można się pokusić na 30- minutowy rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. W następnej kolejności poznajemy osadę obronną ludzkości kultury łużyckiej oraz wioskę wczesnopiastowską, która istnieje od VIII wieku. Podsumowując na koniec możemy obejrzeć wystawy „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” czy „Epoka pierwszych rolników”. Z pewnością obie wystawy przeniosą nas w czasie do okresu wczesnego i późnego średniowiecza.

Kolejny punk na mapie wycieczki to…

Kolejnym punktem na mapie polskiego podróżnika powinno być województwo pomorskie i Zamek w Gniewnie, na terenie, którego kręcono serial “Korona Królów”. Godnym uwagi jest też Zamek w Kwidzynie, który również można zwiedzać z audio przewodnikiem.

Wycieczki po Polsce – podsumowanie

Reasumując, opisane w artykule miejsca stanowią zaledwie cząstkę z najciekawszych miejsc naszego kraju. Każde województwo w Polsce kryje wiele ciekawych, tajemniczych i urokliwych miejsc czekających na odkrycie. Z pewnością planując wycieczkę po naszym kraju warto ją dobrze zaplanować z pomocą przewodnika. Niewątpliwie każdy rodak powinien odbyć podróż po ojczyźnie by móc później powiedzieć, że “cudze chwalicie, ale swoje też dobrze znacie”. Zatem gorąco zachęcamy do poznania naszego pięknego i ciekawego kraju o bogatej historii i urokliwych miejscach.

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *